Rekreanti na cestě k Pánu
Autor článku: Poutník.
Vloženo dne 15.7.2012 v 11:37:30 hodin

Farníky na cestě k Pánu můžeme přirovnat k rekreantům cestovní kanceláře na horské chatě. Vypravili se na společnou tůru na vysokou horu Gerlachův štít. Můžeme rozdělit do tří skupin. První skupina už na začátku cesty žehrá. Stěžuje si na únavu, nechápe proč se vlastně vydali na takovou bláznivinu. Hora tak vysoko a nám se už od začátku nechtělo. Ledabyle naplněný batoh tíží a navíc ještě hlásili déšť. Na déšť to sice nevypadá, ale nohy bolí čím dál více, tak se vrací s nevyřčenou otázkou, proč nejeli radši k moři, kde se mohli vyvalovat na pláži a lenošit, dle nich to je pravá rekreace?

Druhá skupina je s výletem spokojena. Taky cítí únavu, ale má radost z horské turistiky. Dobře zásobena jídlem a Coca Colou v pet lahvích, nechybí jim butylka rumu, mají dobrou náladu. Jdou a jdou za zpěvu písní, až dojdou k horskému jezeru, kde rozbalí své kempingové stolečky a židličky, vytáhnou chléb, tranzistorové rádio a salám s čokoládou, vše zapíjí Colou a rumem z flašky. Nohy namočené do jezírka, opěvují přírodu hory a krásný výhled na Gerlach. My jsme tady spokojeni a tak dál už se nám nechce, proto už dál nepůjdeme, lepší výhled nikde není.

Třetí skupina, to jsou praví alpinisti. Ve své krosně mají jen to, co je důležité. Taky krátce odpočinou u jezera, ale hned jak obnoví své síly trochou vody a salámem s chlebem, poktačují do kopce. Překonávají únavu a námahu. Jsou vybaveni do nepohody, kvalitní pláštěnku a dobré boty. V ruce základní horolezeckou výbavu a lano, kdyby některý z nich uklouzl. Doputují až na vrchol, na Gerlach. Spokojeni jsou až tam, spokojeni na vrcholu. Nebavilo by je vysedávat u jezírka, nemluvě o lenošení na mořské pláži.

Tak ti první, nedošli vůbec nikam. Vrátili se na horskou chatu s televizí. Podivné, proč nezůstali radši doma. Mohli si uspořit cestovní vynálohy a námahu. Celou dovolenou otráveni, vrací se do práce unaveni marností ze sebe a skepticismem. Druzí si odpočali, což je pravda, mají dobrou náladu, ale o ty pravé hory přišli. Nebyli vlastně nikde a nepoznali vůbec nic. K horskému plesu přece může každý. Teprve ti třetí, alpinisti poznali co jsou hory, kochali se pravými výhledy z horských štítů, vrací se domů posíleni a oprávněně spokojeni. Mají co vyprávět svým známým, spolupracovníkům a kamárádům. Mají skutečný zážitek na celý život.

Tyto věci jsi skryl před chytrými. (Mt 11,25)